Asset Publisher Asset Publisher

Back

NABÓR NA STAŻ 2018/2019

CHOINKI

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia i coraz więcej osób staje przed dylematem: jaką wybrać choinkę. Żywa, sztuczna, a może w donicy – która z tych choinek jest najbardziej ekologiczna?

 

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskiedrzewo poznania dobra i zła” w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Jest to związek bardzo luźny i trudny do ustalenia, podobnie jak odwoływanie się do drzewa Krzyża z Golgoty, które, jak głosi legenda, zbito z rajskiego drzewa życia. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu.

Choinka przez kilkaset lat swojego istnienia w kulturze przeszła wiele przemian. Nie nakłada się już na nią jabłek, tylko bombki i plastikowe ozdoby. Przede wszystkim jednak nie jest już tylko wyciętym drzewem przyniesionym z lasu – równie dobrze może być rosnąca w donicy albo plastikowa.

 

A jaka w tym roku będzie? Zależy od Was...

Zapraszamy do nas po zakup choinki - może nie doskonałej, ale żywej, pachnącej lasem ekologicznej choinki :)

Sprzedaż detaliczna bedzie prowadzona od 17 do 22 grudnia:

-w Świerklańcu przy budynku administracyjnym nadleśnictwa ul. Oświęcimska 19

-w Kaletach przy leśniczówce Jędrysek ul. Ks. Rogowskiego 62

godziny otwarcia:

od poniedziałku do piątk: 9:00-16:00

sobota: 9:00 - 14:00

 

ZAPRASZAMY

Kierownictwo Nadleśnictwa Świerklaniec