Aktualności Aktualności

Powrót

Choinka żywa czy sztuczna??

Choinka żywa czy sztuczna??

Magiczne, wyjątkowe Święta Bożego Narodzenia z sztuczną czy żywą choinką ??

Sztuczna choinka jest wygodna, bo może służyć przez kilka lat i nie wymaga sprzątania. Jednak jest to kolejny martwy przedmiot w domu.

Brakuje jej wszystkich walorów prawdziwego drzewka z lasu. Świeży świerk czy sosna upiększają zielenią i wypełniają nasze mieszkania zapachem lasu, aromatem żywicy. To wszystko tworzy świąteczną magię i wspaniały, niepowtarzalny bożonarodzeniowy klimat.

Sztuczne drzewka nie są ekologiczne. Zarówno ich produkcja jak i utylizacja powodują wytwarzanie związków szkodliwych dla środowiska. W procesie produkcji zużywana jest duża ilość energii, do powietrza wydzielają się pyły, gazy i inne toksyczne substancje. Kiedy po kilkuletnim użytkowaniu spalimy choinkę, do atmosfery dostaną się trujące opary. Jeśli zaś plastikową choinkę wyrzucimy na śmietnik, jej rozkład będzie trwać nawet kilkaset lat.

Kupując żywą choinkę nie niszczymy lasu!

Żywe drzewka choinkowe rosną na plantacjach, najczęściej pod liniami energetycznymi, gdzie wysokie drzewa rosnąć nie mogą. Przez cały okres swego rozwoju żywy świerk, czy sosna pobierają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla i jednocześnie dostarczają nam tlen. Po wycięciu choinek w glebie pozostaje system korzeniowy, który wzbogaca ją w próchnicę. Tworzy to bazę pokarmową dla wielu organizmów.

Drzewko wyrzucone po świętach rozkłada się o wiele krócej niż sztuczna choinka, a jego biomasa wraca do przyrody. Można je również rozdrobnić i dodać do kompostu lub spalić. Igliwie warto rozsypać wokół rododendronów, wrzośców, borówek amerykańskich i innych kwasolubnych roślin.

Leśnicy są zdecydowanie zwolennikami naturalnych choinek. Na święta każdy leśnik przyozdabia dom prawdziwą choinką, która daje piękny zapach i tworzy w nim niezwykłą atmosferę.

Co roku choinki są przygotowane w nadleśnictwie. Sprzedaż odbywa się na placu przy biurze nadleśnictwa oraz przy niektórych leśniczówkach. Znajdziemy tu drzewka o różnej wysokości: od 1,5 m do 5 m. Oferujemy choinki w atrakcyjnych cenach. W przypadku szczególnych wymagań wysokości drzewka należy skontaktować się bezpośrednio z leśniczym bądź zgłosić do biura nadleśnictwa w celu uszczegółowienia zamówienia. Po zakupieniu choinki zarówno w nadleśnictwie jak i leśnictwie otrzymamy asygnatę, czyli dowód sprzedaży.

W późniejszym terminie podamy szczegółowy harmonogram sprzedaży choinek.